אריק זנטי הינו מלחין ומעבד ותיק, מוכר והמוערך בישראל בשני העשורים האחרונים בעולם המוזיקה הים תיכונית.

אריק אחראי ללהיטים של אייל גולן, עפר לוי, פאר טסי, חיים משה, יואב יצחק, מושיק עפיה ועוד ועוד ועוד.

בתקופה האחרונה הוכיח אריק זנטי שהוא גם זמר טוב, זאת לאחר שהקליט ושחרר מספר סינגלים ("פרפרים", "גיליתי אותך", "גבר קטן") לכלי התקשורת.

כיום הוא עובד על אלבום חדש לאחר שנחשף לצד של השירה בקריירה המפוארת שלו ונחשב כאמן פורה מאוד.

תספר לגולשים כיצד הכל התחיל.

הכל התחיל מאבא שלי שהיה מנגן על אקורדיון בצרפת, הוא נפצע במלחמת ששת הימים והוא כבר כמעט 50 שנה נכה צה"ל, אחי הגדול ציקי המעבד הגדול לקח את זה מאבא שלי.

כשהייתי בן 14 היה לי פסנתר בבית ומידי פעם אבא שלי היה מנגן, ואני הייתי מסתכל ולומד. גדלתי בבית מוסיקלי אבל רק אני ואחי ציקי ירשנו את זה.

בכיתה י' הפסקתי ללמוד ונסעתי לאילת. עבדתי בחנות ירקות תקופה קצרה מאוד ולאחר מכן התחלתי ללכת עם אחי להופעות. הוא תמך בי ודאג לי ובעצם היה לי כמו אבא שעברתי לאילת. ציקי הכווין אותי ונתן לי גב בתחילת דרכי והיה בא איתי למועדונים באילת.

באותו הזמן הסתכלתי עליו ולמדתי לבד והגעתי למצב שניגנתי לבד זה פשוט היה טמון בתוכי.

ליוויתי את כל הגדולים.  מעופר לוי, אייל גולן, שרית חדד ועוד מלא אמנים הכי גדולים שיש לנו. הייתי גר באילת ועבדתי כל לילה במועדונים של אילת בתקופה הכי חזקה שידעה אילת, כל יום 3 הופעות.

עד גיל 30 חייתי באילת , עד שכבר מיציתי ועברתי לעבוד עם אחי באולפן ביחד בחדרה. כיום כבר לכל אחד יש לו אולפן משלו אבל אנחנו עוזרים תמיד אחד לשני ומתייעצים.

מתי היתה הנקודה שאמרת "אני מתחיל לשיר ועובר לקדמת הבמה"?

אני עדיין לא אומר את זה שעברתי לקדמת הבמה כי אני בתהליך עם עצמי. אני אדם נורא צנוע, למרות שהופעתי מול 30,000 איש בהופעות עם הזמרים הטובים במדינה.

מה שגרם לי להוציא שירים זה הפרגונים של הכותבים שהיו שולחים לי טקסטים והייתי עושה גאיידים (מאין סקיצות לזמרים), והתחלתי לקבל מחמאות ואזרתי אומץ להוציא שיר ראשון שקיבל תגובות חיוביות בשטח והמשכתי משם.

עד היום יצאו לי שבע סינגלים והאלבום מוכן אבל מחכה לזמן הנכון להוציא אותו. אני רוצה לעשות מופע מכובד לכבוד יציאתו.

אתה מעבד שמזוהה עם הז'אנר הים תיכוני אבל השירים שלך הם לאו דווקא ים תיכונים.

נכון, השירה והקול שלי הם לא ים תיכונים. הסגנון שלי בשירים הוא אוניברסלי, מוסיקת עולם.

אולי זמר ים תיכוני כן היה מכניס סלסולים ומביא את עצמו לשיר אז זה היה כן נשמע מזרחי יותר אבל זה לא אני והנגיעות שלי יותר ישראליות ומזכירות את שלמה ארצי.

מה אתה משתדל לתת בשירים שאתה יוצר, מעבד ואיזו עצה היית נותן לאומן בשביל שיהפוך לסיפור הצלחה?

רק את הלב והנשמה. זה מתחיל מפה ופחות להסתכל על קטע של התעשייה.
ועצה שאני נותן לאמן שמגיע אלי זה להניח תפילין בבוקר, שיאמין בעצמו קודם כל כי אני מאמין בדרך ובעבודה קשה בחיים.

קיצורי דרך יש לאנשים כשרונים שהם בודדים בעולם, ואני יכול להעיד על עצמי שאני אחד מהם ולא בקטע מתנשא כי אני לא למדתי מוסיקה, לא ישבה איתי מורה לפסנתר. למדתי מהחיים וזה משהו מולד. כשאני מתחיל לחן אני חושב על בורא עולם ויוצא מהנשמה יצירות.

אתה רואה את עצמך עוזב את האולפנים ומתעסק בשירה והופעות?

שאני אתחיל להופיע לא יהיה לי זמן לעבד לזמרים אחרים. עכשיו אני מנצל את הזמן לעשות שירים לעצמי, אני רוצה גם לצאת לעולם להופיע ולדאוג לעצמי. האולפן יהיה בשבילי לעשות עיבודים לעצמי, ומדי פעם בכיף שלי אני אעשה עיבודים לזמרים אחרים.

לא יהיה לך קשה בלי העיבודים ?

אני חולם מוסיקה, אני חי מוסיקה ואני בחיים לא אוכל לברוח מזה. זה הפרנסה שלי ואין לי משהו אחר, כל הזמן אני מסביב למוסיקה. נולדתי ככה ואשאר ככה עד סוף החיים.

על איזה מוסיקה גדלת, אמנים שאתה שואב מהם השראה ונגיעות של מוסיקה?

הייתי שומע צרפתית, חוליו איגלסיאס וטום ג'ונס , הייתי מנגן שנות ה60 ולמדתי המון חומרים. ינקתי ולמדתי מכולם.

מה מייחד אותך משאר הקולגות שלך למקצוע?

כל אחד כבודו במקומו מונח. אני מאמין בדברים שלי , אני עושה את השיר ואני אוהב אותו ולא מעניין אותי מי יאהב, ברגע שאתה עושה עבודה ואתה אוהב אותה ומבסוט ממנה כולם יאהבו אותה. אני דוגל שהעבודה שלי תהיה הכי טובה ושאני אהיה מרוצה. אני נותן את הלב שלי לכל אמן.

מה הסגנונות שיהיו באלבום?

סגנונות של אריק זנטי. המוסיקה שלי גם ים תיכונית, גם ישראלית וגם ספרדית. המוסיקה שלי אוניברסלית. כולם מתחברים אליה והיא נוגעת בכולם. זה לא מקובע לז'אנר מסוים.

מה הייעוד שהצבת לעצמך בקריירה החדשה כזמר?

אני בעזרת השם רוצה להגיע לבמות הכי גדולות שאפשר וגם לצאת לחו"ל. אני מאמין שאם יזמינו אותי קהילות יהודיות ברחבי העולם יהיה לי מאוד כיף ללכת.

מה המתכון ליצירת לחן מנצח?

אני מקבל טקסט, קורא את המילים, מתחבר אליו , מבין את התוכן של השיר ואז עוצם עיניים ומדמיין את הטקסט ושר אותו. אני עושה לו רנטגן, אחרי שהוא מצולם אני מחבר לו את המנגינה שכבר ציירתי בדמיון.

 מה העיסוקים שלך ואהבה שלך חוץ ממוסיקה ?

רק הילד שלי אורי. אפשר לשמוע בשירים שלי את האהבה שלי אליו.

היית רוצה שהילד שלך יתעסק במוסיקה כשיגדל?

כן. הוא כבר היום מתעסק במוסיקה. קניתי לו אורגן ותופים. הוא מכיר את כל השירים שלי בעל פה. הוא אוהב רק את אבא שלו ובשבילו אני הזמר הכי טוב בעולם ובשבילי זה הכי מחזק שיש וזה מספיק לי.

כתבת בעבר שירים?

לאחרונה כתבתי יחד עם פאר טסי את השיר "שקרים" של אייל גולן שהפך לשיר דומיננטי ובולט באלבומו האחרון של אייל.