עמיר בניון נולד ב-30/8/75 בעיר באר שבע. הוא גדל בבית בו המוסיקה תפסה מקום מרכזי, ובמשך השנים נחשף לקשת רחבה מאוד של סגנונות מוסיקליים, החל ממוסיקה ערבית ומרוקאית וכלה במוסיקה קלאסית מערבית. בניון החל לכתוב שירים בגיל צעיר מאוד, והמוסיקה הייתה הדבר המרכזי בחייו גם בשנים בהן התקשה לכפוף עצמו למסגרות מקובלות.

הוא התגייס לצבא אך שוחרר לאחר מספר ימים, כאשר רשויות הצבא גילו כי הוא סובל מהתמכרות לסמים. השחרור הכפוי מצה"ל היווה אכזבה כבדה וסוג של פעמון אזהרה בעקבותיו החל עמיר בתהליך גמילה מוצלח.
עקב השחרור עמיר חזר לעבוד עם אביו בעבודות שיפוצים, והחל לחסוך כסף למה שברבות הימים יהיה לאלבומו הראשון והמצליח "רק את".
בשנת 1999 נוצר קשר בין עמיר למפיק המוסיקלי נדב ביטון, בעקבותיו נוצר קשר עם מיכה שטרית, אז מנהל הלייבל 'תן.סי.די'. ולאחר כמה חודשים רואה אור האלבום 'רק את' שנמכר עד היום בעשרות אלפי עותקים.
בין שירי האלבום – 'כשאת עצובה', 'מורה לחיים' ו'יש לי חלום'. במקביל לצאת האלבום החל עמיר להקליט אלבום שני, "אותו מקום אותה הרוח" שראה אור בשנת 2000. את האלבום הפיק עמיר בעצמו, ואופיו היה שונה מהאלבום הראשון, כשה'קול' המוסיקלי הפרטי של עמיר חשוף יותר. השיר המזוהה ביותר עם האלבום הוא 'שמחות קטנות',
עיבוד של מיכה שטרית לטקסט "עיגולי השמחה" של דסי רבינוביץ' ז"ל, נערה צעירה שנפטרה ממחלת הסרטן וריגשה מדינה שלמה באישיותה המאירה.
אלבומו השלישי של עמיר "שלכת" ביסס את מעמדו כיוצר מרכזי במוסיקה הישראלית, עם שירים כמו שיר הנושא ו"געגועים לדמיון".
שנתיים לאחר מכן יצא האלבום הרביעי "ניצחת איתי הכל", בעקבותיו החל מסע הופעות מצליח שהיה נקודת מפנה מבחינת יחסיו של עמיר עם קהל מאזיניו.
בשנת 2005 הוציא גידי גוב את אלבומו "בקצה ההר", בו כתב בשיתוף עם חברו אסף אטדגי והלחין בעצמו חלק ניכר מהשירים. בין היתר כתב לאלבום את "מי תרצי", "בקצה ההר", "בית ישן" ו"הליצן העצוב".
בפברואר 2006 הוציא עמיר את האלבום "הכל עד לכאן". האלבום יצא תחת הלייבל "נבל עשור", שהקים עמיר בעצמו. מתוך האלבום יצאו הסינגלים "הכל עד לכאן", "שיגרה" ו"עיניה".
בשיר "נשמתי" שמופיע באלבום התארח הפסנתרן היהודי-אלג'יראי מוריס אל מדיוני ובנובמבר 2006 יצא עמיר עם המופע "הכל עד לכאן". ביולי 2007 יצא אלבום נוסף, "אלוף בשחור (הרהורים)". אלבום זה מכיל יצירה מוזיקלית אחת בת כ-40 דקות. בתחילת 2008 הקליט את מילות "התקווה" ללחן חדש, כשברקע קטעי רדיו הנוגעים למציאות הישראלית, ושלח את השיר, בליווי מכתב אישי, לשרי הממשלה.
באפריל אותה שנה הוציא לרדיו את הסינגל "עומד בשער", ולקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, במסגרת המיזם "עוד מעט נהפוך לשיר", הלחין והקליט שיר בשם "גבורה" שכתב רס"ן רועי קליין, מקבל עיטור העוז.
בשנת 2008 יצא אלבומו "עומד בשער" ובשנת 2009 השיק את אלבום האוסף הראשון שלו, "שעה של אור" – האלבום כולל שירים מכלל אלבומיו ומספר שירים שלא יצאו בתקליטים קודמים. ביום השקת האלבום, הופיע עמיר בבריכת הסולטן בירושלים, תחת הכותרת "עשור ליצירתו".
בתחילת שנת 2012 הוציא את אלבומו העשירי "עץ על מים" שזכה לביקורות מפרגנות מאוד ובו היו הסינגלים – "עד מתי", "אם אשכחך אהובתי", "כמו תינוק" ועוד.
באפריל 2012 יצא אלבומו של ישי לוי אשר את רובו כתב והלחין בניון.
מעוניין/ת בהופעה של עמיר בניון אצלך באירוע? הזמן עכשיו