מרגלית צנעני נולדה ב-19/12/48 בתימן ובגיל שנה עלתה יחד עם משפחתה ארצה והתיישבה בנתניה. היא החלה את דרכה הבימתית כרקדנית בהפקה הישראלית למחזמר "שיער" בשנת 1971, היא השתתפה כניצבת בסרט "קזבלן" שיצא לאקרנים בשנת 1973 ובשנה זו גם השתתפה במחזמר "לילי גם" לצדם של יזהר כהן ורומן שרון.

בשנת 1973 נטלה חלק ברביעיית "הכנופיה" לצד יזהר כהן, רזי אמיתי ואסתי כץ. הרביעייה שרה שירי בלוז ונשמה בסגנון מוזיקה אפרו-אמריקאי של אותה תקופה,
ועל אף הלהיט הגדול שלה "אשליות". כעבור זמן קצר הרביעייה התפרקה, ומעולם לא השלימה הקלטת אלבום. בין השנים 1970 עד 1980 פעלה צנעני בלהקת חתונות בשם "שוקולדה", שזכתה להצלחה רבה. בשנת 1977 נישאה מרגלית למורדי לביא, ולאחר שנתיים ילדה את בנה היחיד אסף. ב-1984 בני הזוג התגרשו, ומאז לא נישאה בשנית.
הפריצה הגדולה של צנעני כזמרת סולנית הגיעה בשנת 1986, כשהופיעה בתוכנית הבידור הפופולרית של ליל שבת "סיבה למסיבה", בהגשת רבקה מיכאלי.
באותה השנה הוציאה את אלבומה הראשון, בעזרתם של יהודה קיסר והמעבד המוזיקלי חיים חדד, ובו הלהיטים "נערי שובה אלי" ו"רוברטו". בשנת 1987 היא שרה בפסטיבל שירי הילדים את השיר "אסף שלי", שנכתב לבנה אסף. באותה שנה הוציאה את האלבום "שמור אותי", ממנו בלטו השירים "שמור אותי" ו"כמו שאתה יודע", וכן החידוש לשירה של עירית סנדנר "ניגונים". בשנת 1988 יצא אלבומה "אהבה אבודה", כשנה לאחר מכן הוציא את האלבום "מנטה" בו נמצא הלהיט "עוד יהיה לי". באותה השנה היא השתתפה בסרט המתיחות "על הפנים" לצד רבקה מיכאלי ונולי עומר, והשתתפה בפסטיגל עם השיר "נסיכות שחורות", אשר זכה במקום השלישי.
בשנת 1990 יצא אלבומה החמישי "חומות חימר", וכלל לראשונה שירים שצנעני הלחינה בעצמה. בלטו בו השירים "צל על פני העשב", "חומות חימר" ו"אנ'לא מכפר שמריהו", בשנה זו השתתפה בפעם השנייה בפסטיגל עם השיר "גן עדן", שזכה במקום החמישי.
בשנת 1991 הוציאה צנעני את האלבום "פגישה", בו בלטו השירים "חלומות האתמול", "בקצב מחשמל" ו"הבטחה". בשנת 1993 הנחתה צנעני את תוכנית האירוח "מרגול" בערוץ 2, שהחל אז את שידוריו המסחריים. התוכנית שודרה עד שנת 1995.
באותה שנה יצא האלבום "מרגול", בו בלט השיר "ספרי לעולם". עוד באותה שנה הוציאה צנעני את אלבום האוסף השני שלה "להיטי זהב ב'", בו הופיע הביצוע ל"ניגונים", שנכלל גם באוסף הראשון.
עוד באותה שנה יצא אלבום נוסף שלה בשם "ארץ אש וארץ ים", ממנו בלט שיר הנושא. כמו כן, באותה שנה נפגעה צנעני בתאונת דרכים, שבה נפצע גם אמרגנה אשר ראובני.
בשנת 1997 הוציאה את אלבומה "חופשי" שכלל את השירים "חופשי" ו"קפה אלהמברה", וכן את השיר "ואולי" שהיה הראשון שלו כתבה את המילים.
בשנת 1998 הקליטה גירסת כיסוי לשיר "פזמון האגודה", במסגרת האלבום "עבודה עברית", לכבוד חגיגות היובל לישראל. באותה שנה חידשה את "כמו שיכור" של זוהר ארגוב, לאלבום המחווה "חברים שרים זוהר", שהוקלט לזכרו. בשנת 2001 הגישה בערוץ בריזה של yes את תוכנית הבישול "במטבח עם מרגול", ואף הייתה חלק מהפאנל של תוכנית הדיונים ששודרה באותו ערוץ. צנעני הגישה גם מספר תוכניות רדיו, בהן תוכנית יומית בתחנת הרדיו האזורית רדיו ללא הפסקה, שבה דיברה עם המאזינים, ייעצה להם ופתרה סכסוכים.
בשנת 2002 יצא מארז של 4 תקליטורים הנקרא "מרגלית צנעני – זמרת הנשמה מס' 1". המארז, שמכיל את אלבומיה "חומות חימר", "מרגול", "אהבה אבודה" ו"ארץ אש וארץ ים", זכה להצלחה גדולה.
מרבית שירי האלבום "לעולם" משנת 2003 הולחנו על ידי צנעני, בשנת 2005 יצא אלבומה "גלה לי", שכלל את הלהיט המצליח "אז מה?!".
בשנת 2006 שימשה כשופטת בעונה הרביעית של כוכב נולד. בקיץ של אותה השנה היא חברה אל ירדנה ארזי, אילנית, שלומית אהרון ורותי נבון למסע הופעות בפני קהילות יהודיות בקנדה ובארצות הברית, בשם "חמש הדיוות". בשנה זו, השתתפה בפעם השלישית בתור אורחת בפסטיגל "גיבורי הממלכה האבודה".
באפריל 2007 עלתה תוכנית בערוץ 2 בהנחייתה – "מרגול שופטת", שבמסגרתה היא פותרת סכסוכים בין אנשים על פי "חוקי מרגול", כדבריה.
התוכנית לא זכתה לרייטינג גבוה וירדה מן המרקע. באוגוסט 2008 הוציאה צנעני סינגל בשם "אל תישברי", שכתב והלחין לה בנה, אסף לביא.
בקיץ 2009 יצא האלבום "דווקא היום", הסינגל "עץ ירוק מפלסטיק", מתוכו הפך ללהיט והיה מועמד סופי בתחרות "קליפ העשור" של ערוץ המוזיקה הישראלית.
בשנת 2010 החלה להגיש יחד עם גל אוחובסקי את התוכנית "גל ומרגול" בערוץ מוזיקה 24. באוגוסט 2011, נעצרו צנעני ובנה אסף למשך שבועיים, בחשד שניסו להיעזר בעבריין על מנת לגבות כספים מאמרגנהּ לשעבר אסף אטדגי‏. במסגרת הסדר טיעון שנחתם בנובמבר 2011 צנעני הודתה והורשעה בסחיטה באיומים של אטדגי‏ ועל צנעני נגזרו שישה חודשי מאסר, לריצוי בעבודות שירות‏. כיום עובדת מרגול על אלבומה החדש מתוכו יצאו הסינגלים – "מקצב במרוקאית", "ילד","ידיים לשמיים" ו"טיפות של חום" דואט משותף עם שיר לוי.
מעוניין/ת בהופעה של מרגלית צנעני אצלך באירוע? הזמן עכשיו